ÜLKEMİZDE E DEFTER SÜRECİ VE UYGULAMA

ÜLKEMİZDE E DEFTER SÜRECİ VE UYGULAMA

                Türkiye de e defter süreci 13.12.2011 Tarih ve 28141 sayılı resmi gazete de yayımlanan elektronik defter gene tebliğ (sıra no 1) ile başlamıştır. Bu tebliğ de e defter e ilişkin usül ve esaslar belirlenmiş sonrasında çıkan tebliğler ile de bazı değişiklikler veya açıklamalar yapılmıştır.

Ülkemizde 2012 yılından bu yana e defter kullanımı yaygınlaşsa da hala e defter konusunda uyum sağlandığı söylenemez. Muhasebe de yıl içinde silip yeniden yazma şeklinde yapılan kayıtlardan hala vazgeçilemiyor. Bu işi yapan personeller ise hala yeterli değiller. Hal böyle iken şu an bir çok firmanın verdiği e defterler tebliğlerde yazanlara aykırı ve bir çok e defter geçersizdir.

Muhasebe yapan arkadaşlar tek düzen  hesap planında bir zorunluluk olmasa da dededen kalan 7 li hesaplara ters kayıt olmaz mantığı yüzünden virman kaydı mantığı henüz oluşmadı. Yapılan kayıtlar silme eğilimi hala bitmedi. Oysa muhasebe de kayıt silme yerine düzeltme kayıtları atmak muhasebenin özünde olan bir şeydir.

Mali müşavirlik odaları önce eğitim şart diye yaptığı eğitimler yeterince faydalı olmadı anlaşılan ya da eğitim almak yerine kendi yöntemimizi oluşturma çabalarımız hala sürüyor. Tek düzen öncesi muhasebecilerin hali hazırda piyasa da devam etmeleri ve onların yanında yetişen yeni neslin araştırma eğitim yerine eski yönteme daha çabuk adapte olmaları düzgün muhasebe yapmayı sonucunda doğru e defter vermeyi güçleştiriyor. Bu durum uluslararası muhasebe tutma aşamasına geçmememizi engelliyor.

Bu durumda yapılacak denetimler sırasında çok firma zarar görecek ekonomi hayli olumsuz etkilenecek. Doğru defter vermek doğru muhasebe yapmak piyasa ve firma risklerinin önüne geçecek çok önemli bir etken. Düne göre daha bilgili daha yarınlara sağlam bakan dededen yöntemler yerine kanunlara ve muhasebe bilimine önem veren yeni nesil oluşması zorunludur. Bunun olacağından şüphemiz yoktur ancak çabuk olması temennimizdir.

 

Saygılarımızla

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*