Mali Yaklaşımlar

MALİ YAKLAŞIMLAR

Mali yaklaşımlar ‘geleneksel mali yaklaşımlar’ ve ‘çağdaş mali yaklaşımlar’ olmak üzere iki gruba ayrılır.

 • Geleneksel Mali Yaklaşımlar:

Geleneksel mali yaklaşımlar 5 alt yaklaşıma ayrılır. Bunlar; kurumsal yaklaşım, yapısal yaklaşım, gelir yaklaşımı, refah yaklaşımı ve değişim yaklaşımıdır.

      Kurumsal Yaklaşım: Devlet faaliyetlerini hukuki ve idari açıdan ele alan yaklaşımdır. Vergilerin tahsili, kamu harcamalarının yapılması gibi konuları inceler.

      Yapısal Yaklaşım: Devlet faaliyetlerini ekonomik açıdan ele alan yaklaşımdır. Piyasa – kamu ekonomisi ilişkileri, kaynak dağılımı ve kullanımında etkinlik, devlet faaliyetlerinin etkinliği gibi konuları inceler.

      Gelir Yaklaşımı: Devlet faaliyetlerinin milli gelir düzeyini azaltan ve artıran etkilerini inceleyen yaklaşımdır. Vergi ve borçlanma ekonomide daraltıcı etki yaparken, kamu harcamaları genişletici bir etki yapar.

      Refah Yaklaşımı: Devletin, kimsenin durumundan fedakarlık yapmadan toplumun refah düzeyinin artırılmasını savunan yaklaşımdır.

      Değişim Yaklaşımı: Kamusal malların değişim bedeli vergilerdir. Vergilerin marjinal maliyeti kamu harcamalarının marjinal faydasını aşmışsa, kamu kesiminin optimal düzeyinin aşılması söz konusu olmuş demektir.

 • Çağdaş Mali Yaklaşımlar:

Çağdaş mali yaklaşımlar 4 alt yaklaşıma ayrılır. Bunlar; hukuki yaklaşım, iktisadi yaklaşım, siyasal yaklaşım, psikolojik ve sosyolojik yaklaşımdır.

      Hukuki Yaklaşım: Kamu harcamasının finansal kaynakları ve yöntemleri, mali yüklerin topluma adil biçimde dağıtılması konularında hukuki düzenlemeler yapılmalıdır.

      İktisadi Yaklaşım: Devlet faaliyetlerinin kamu hukuku ile olan ilişkisi haricinde sadece ekonomik yönünü ele alan yaklaşımdır. Keynesyen iktisadın etkisiyle doğmuştur ve temsilcileri; Pigou, Hicks, Dalton, Musgrave gibi iktisatçı ve maliyecilerdir.

      Siyasal Yaklaşım: Kamu kesiminde üretim dağıtım kararları siyasal süreçte alınır. Siyasi karar alma mekanizmasıyla ortaya çıkan sosyal tercihler, kamusal mal ve hizmetlerin üretimi ve tüketimi ile ilgili kararlara hakim olur.

      Psikolojik ve Sosyolojik Yaklaşım: Maliye sosyal bir bilim dalıdır. Mali olaylar birbirlerinden hem ekonomik hem de psikolojik ve davranışsal olarak etkilenmektedir. Bu nedenle mali olaylar insan faktörünü de içine almak suretiyle psikolojik ve sosyolojik açıdan incelenmelidir.

2 yorum

 1. merhaba , sitenize ilk göz attığımda çok güzel bir site olduğu görünüyor. Fakat sadece bazı konulardan bahsetmişsiniz yada ikinci bir ihtimal hergün farklı bir konu yazıyorsunuz.peki ben eski yazdıklarınızı göremez miyim .site cigabaytınız mı düşük o yüzden mi kaydetmiyorsunuz . anlaşılır yazıyorsunuz ama keşke hangi konuyu aratsak o konu hakkında bilgi sahibi olabilsek . bence tek eksik yanınız bu.

  • Merhabalar;
   Yorumlarınız için teşekkür ederiz.
   Site ile ilgili yeni konular Mart ayından itibaren eklenecektir.
   Eski yazılanlarda yeniden yüklenecektir.
   Bizi takip etmeye devam edin.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*